flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

УВАГА! З 1 листопада 2011 року набирає чинність Закон України "Про судовий збір" від 8 липня 2011 року.

28 жовтня 2011, 10:07
Законом України «Про судовий збір» від 8 липня 2011 року N 3674-VI, котрий набирає чинності з 1 листопада 2011 року, визначено правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок його сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору.
Частиною 10 статті 10 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону внесено зміни до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України, Законів України «Про захист прав споживачів», «Про доступ до судових рішень», «Про виконавче провадження» та до Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито».
Згідно змін до Господарського процесуального кодексу України (далі – ГПК) у тексті Кодексу слова «Державне мито» в усіх відмінках замінено словами «судовий збір».
Виключено статті 45 - 47-1, котрими визначався розмір, порядок сплати та повернення державного мита. Натомість частиною 2, якою доповнено статтю 44 ГПК, передбачено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
У ст. 2 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» виключено пункти,  якими регламентувався порядок  справляння державного мито із позовних заяв, заяв з переддоговірних спорів, заяв (скарг) у справах окремого провадження і скарг на рішення, прийнятих відносно релігійних організацій, з апеляційних скарг на рішення судів і скарг на рішення, що набрали законної сили, а також за видачу судами копій документів та із позовних заяв і заяв кредиторів у справах про банкрутство, що подаються до господарських судів;  апеляційних і касаційних скарг на рішення та постанови, а також заяв про їх перегляд за нововиявленими обставинами.
Виключено також зі ст. 3 Декрету пункти, якими встановлювалися ставки державного мита, що справлялись  із заяв і скарг, що подаються до суду та за видачу судом копій документів, а також із заяв, що подаються до господарських судів.
У Законі України «Про доступ до судових рішень» викладено в новій редакції ч. 6 ст. 9, якою передбачено, що за виготовлення копії судового рішення справляється судовий збір у розмірі, встановленому законом (згідно попередньої редакції - копія судового рішення видавалася за плату в розмірі, встановленому Кабінетом Міністрів України).
У ст. 87 Закону України «Про виконавче провадження» виключено положення, згідно якого стягувач звільнявся від сплати державного мита при зверненні з позовом до юридичної особи, зазначеної у статті 3 Закону, яка зобов'язана здійснити стягнення коштів з боржника, у разі невиконання рішення з вини такої юридичної особи.
У Законі України «Про захист прав споживачів» (ч. 3 ст.22), де встановлено що споживачі звільняються від сплати державного мита за позовами, що пов'язані з порушенням їх прав – слова «Державного мита» замінено словами «Судового збору».
 
УСІ ЗМІНИ, ВІДПОВІДНО ДО ЗАКОНУ ТАКОЖ НАБЕРУТЬ ЧИННОСТІ
З 1 ЛИСТОПАДА 2011 РОКУ
Законом передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду,  –  у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Реквізити рахунку для зарахування коштів судового збору
з 01 листопада 2011 року до спеціального фонду державного бюджету
за вчинення процесуальних дій господарським судом Закарпатської області
 

Найменування суду
Код ЄДРПОУ
суду
№ рахунку щодо сплати судового збору
Назва рахунку
Код одержувача
Банк
МФО
Господарський суд Закарпатської області
03499922
31216206700002
м. Ужгород
22030001
 
22108040
ГУДКУ у Закарпатській області
812016

 
Судовий збір відповідно до Закону України „Про судовий збір” від 08.07.2011 №3674-VI, який набуває чинності 01.11.2011, перераховується платником у безготівковій або готівковій формі виключно через установи банків чи відділення зв’язку.
У призначенні платежу платник судового збору повинен вказати слова „судовий збір”, код ЄДРПОУ суду, відомості про те, за яку саме  позовну заяву (заяву) оплачується судовий збір  та пункт з таблиці ставок судового збору, встановлених у ст. 4 Закону України „Про судовий збір”.
(Наприклад: „Судовий збір; код 03499922; за  заяву  про видачу дублікату наказу по справі 5008/01/11, пункт 4.2” – це означає, що судовий збір платник сплачує за звернення до господарського суду Закарпатської області із заявою про видачу дубліката наказу суду).
 
За подання   позовів, ціна яких визначається в іноземній валюті, судовий збір сплачується у гривнях з урахуванням офіційного курсу гривні до іноземної валюти, встановленого Національним банком України на день сплати.
У разі якщо розмір позовних вимог збільшено або пред'явлено нові позовні вимоги, недоплачену суму судового збору необхідно сплатити до звернення до суду з відповідною заявою. У разі зменшення розміру позовних вимог питання щодо повернення суми судового збору вирішується відповідно до статті 7 цього Закону.
У разі якщо позовну заяву подано після подання заяви про вжиття запобіжних заходів чи заяви про забезпечення доказів або позову, розмір судового збору зменшується на розмір судового збору, сплаченого за подання заяви про вжиття запобіжних заходів чи заяви про забезпечення доказів або позову.
За подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
 
Ставки судового збору, встановлені у ст. 4 Закону України „Про судовий збір”,
за вчинення процесуальних дій господарським судом Закарпатської області
 

Пункт 2.1.
За подання позовної заяви майнового характеру
2 відсотки ціни позову, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше60 розмірів мінімальних заробітних плат
Пункт 2.2.
За подання позовної заяви немайнового характеру
1 розмір мінімальної заробітної плати
Пункт 2.3.
За подання заяви про вжиття запобіжних заходів та забезпечення позову
1,5 розміру мінімальної заробітної плати
Пункт 2.6.
За поданнязаяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами
50 відсотків ставки, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, а у разі подання позовної заяви майнового характеру - 50 відсотків ставки, обчисленої виходячи з оспорюваної суми
Пункт 2.9.
За поданнязаяви про скасування рішення третейського суду
2 розміри мінімальної заробітної плати
Пункт 2.10.
За подання заяви про видачу виконавчого документа на примусове виконання рішення третейського суду
1,5 розміру мінімальної заробітної плати
Пункт 2.11.
За подання заяви про видачу виконавчого документа на підставі рішення іноземного суду
2 розміри мінімальної заробітної плати

 
Ставки судового збору, встановлені у ст. 4 Закону України „Про судовий збір”,
за видачу документів господарським судом Закарпатської області:
 

Пункт 4.1.
За повторну видачукопії судового рішення
1 гривня за кожний аркуш копії
Пункт 4.2.
За видачу дубліката судового наказу та виконавчого листа
3 гривні
Пункт 4.3.
За роздрукування технічного запису судового засідання
5 гривень за кожний аркуш тексту на папері формату А4
Пункт 4.4.
За видачу в електронному вигляді копії технічного запису судового засідання
15 гривень
Пункт 4.5.
За виготовлення копії судового рішення у разі, якщо особа, яка не бере (не брала) участі у справі, якщо судове рішення безпосередньо стосується її прав, свобод, інтересів чи обов’язків, звертається до апарату відповідного суду з письмовою заявою про виготовлення такої копії згідно із Законом України „Про доступ до судових рішень”
1 гривня за кожний аркуш копії