Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Херсонський апеляційний суд стягнув понад 47 тис. грн пені за порушення аліментних зобов`язань

09 квітня 2021, 14:02

Апеляційний суд звернув увагу на порядок обрахунку пені за прострочення сплати аліментів на утримання дитини.

Мати неповнолітньої дитини звернулася із позовом про стягнення пені за несплату аліментів, пояснивши, що з 2012 по 2019 рік відповідач сплачував аліменти нерегулярно та не в повному обсязі, а тому заборгованість зі сплати аліментів за цей період складає 47 009,46 грн., яку відповідач погасив лише у травні 2019 року. Виходячи з положень ч. 1 ст. 196 Сімейного кодексу України,  позивачка просила стягнути пеню за прострочення сплати аліментів на утримання сина в розмірі 47 009,46 грн. та судові витрати.

Рішенням суду першої інстанції стягнуто пеню у розмірі 21 988,66 грн.

Позивач оскаржила зазначене рішення в апеляційному порядку, вказавши на неправильне застосування формули, за якою нараховується пеня.

Перевіривши законність та обґрунтованість  оскаржуваного рішення, колегія суддів Херсонського апеляційного суду звернула увагу, що зобов'язання зі сплати аліментів носить періодичний характер і повинно виконуватися щомісяця, тому суд повинен з'ясувати розмір несплачених аліментів за кожним із цих періодичних платежів, встановити строк, до якого кожне із цих зобов'язань мало бути виконано, та з урахуванням встановленого обчислити розмір пені, виходячи із суми несплачених аліментів за кожен місяць окремо від дня порушення платником аліментів свого обов'язку щодо їх сплати до дня їх фактичної сплати чи до дня ухвалення судом рішення, підсумувавши розміри нарахованої пені за кожен із прострочених платежів та визначивши її загальну суму.

Згідно з ч. 1 ст. 196 СК України при виникненні заборгованості з вини особи, яка зобов'язана сплачувати аліменти за рішенням суду, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі 1 % від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення.

Тож розмір пені за місячним платежем розраховується так: заборгованість зі сплати аліментів за конкретний місяць (місячний платіж) необхідно помножити на кількість днів заборгованості, які відраховуються з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому мали бути сплачені, але не сплачувалися аліменти, до дня їх фактичної виплати (при цьому день виконання зобов'язання не включається до строку заборгованості) та помножити на 1 відсоток.

За цим правилом обраховується пеня за кожним простроченим місячним платежем.

Загальний розмір пені становить суму розмірів пені, обрахованої за кожним місячним (періодичним) платежем (такі висновки, викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду № 333/6020/16-ц від 03.04.2019 р.).

У разі, якщо місячний платіж сплачено не у повному розмірі, то пеня буде нараховуватися з першого дня місяця, наступного за місяцем сплати чергового платежу, на різницю між розміром, який мав бути сплачений на утримання дитини, та розміром фактично сплачених аліментів з урахуванням строку прострочення та ставки пені - 1 %.

У згаданій справі суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що наведений судом першої інстанції розрахунок пені є помилковим і загальна сума пені за порушення  відповідачем аліментних зобов`язань становить 59 372,76 грн.

Оскільки ч. 1 ст. 196 СК України чітко і безальтернативно встановлено розмір стягнення судом неустойки (пені) - не більше 100 %  заборгованості за аліментами, то сума пені за матеріалами цієї справи не може бути більшою за 47009,46 грн.

Тому оскаржуване рішення апеляційним судом було змінено - збільшено розмір стягнутої пені за несплату аліментів з 21 988,66 грн до 47009,46 грн.

Детальніше про особливості розрахунку пені за несплату аліментів на прикладі наведеної справи дивіться у постанові Херсонського апеляційного суду за № справи 766/15403/19 в Єдиному державному реєстрі судових рішень.

Херсонський апеляційний суд