flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Історія створення господарського суду Закарпатської області

Указом Президії Верховної Ради УРСР від 22.01.1946, затвердженим Указом Президії Верховної ради СРСР від 22.01.1946, у складі Української РСР було утворено Закарпатську  область.

У цьому ж 1946 році розпочалась історія створення та розвитку державного арбітражу, а нині господарського суду Закарпатської області. Тоді у відповідності до постанови Закарпатського обласного виконавчого комітету від 15 березня 1946 року за №135 було утворено державний арбітраж при Закарпатському облвиконкомі, основним завданням якого було розв’язання  майнових справ, вирішення господарських спорів між установами, організаціями та підприємствами області. Цією ж постановою головним арбітром було затверджено Митрофанову Параску Лаврентіївну.  На 1946 рік штат державного арбітражу області був затверджений у кількості 7 одиниць.

Відповідно до постанови Ради Міністрів Української РСР від 20 травня 1953 року №1049 „Про затвердження структури і штатів управління Міністерства юстиції УРСР при облвиконкомах” державний арбітраж було передано до системи Міністерства юстиції УРСР.

Рішенням Закарпатського облвиконкому від 10 липня 1954 року №818, прийнятим на виконання постанови Ради Міністрів УРСР від 25.06.1954р. №866 „Про державний арбітраж”, державний арбітраж було виділено із  обласного управління Міністерства юстиції УРСР та знову підпорядковано виконкому Закарпатської обласної Ради депутатів трудящих. Цим же рішенням державному арбітражу були передані штати, фонд заробітної плати, фонд матеріального постачання, майно, що належало державному арбітражу області станом на 1 січня 1954 року, однак, у листопаді 1954 року рішенням облвиконкому знову скорочено посаду державного арбітра та затверджено штат у кількості 3 одиниць: головний арбітр, секретар-друкарка та рахівник. У 1954 році державним арбітражем області вирішено 1716 справ.

У 1960 році через збільшення обсягу роботи по вирішенню арбітражних справ рішенням Закарпатського облвиконкому від 27.01.1960р. за №39 до штату державного арбітражу області знову введено посаду державного арбітра, на яку призначено Пунько Миколу Миколайовича – ветерана Закарпатського державного арбітражу, в якому він пропрацював більше 21 року.

Рішенням облвиконкому від 15 травня 1962 року №822 головним арбітром державного арбітражу затверджено Андрашка Івана Васильовича – високоосвічену людину, кваліфікованого юриста. Андрашко І.В. успішно закінчив Празький університет, в якому освоїв юридичні й державні науки, ставши доктором юридичних наук у 26-річному віці. До затвердження на посаду головного арбітра Андрашко І.В. брав безпосередню участь у створенні і становленні органів прокуратури, системи судівництва і внутрішніх справ. 25 січня 1945 року вищим органом державного утворення – Народною Радою Закарпатської області – Андрашко І.В.  було призначено Головним прокурором Закарпатської області. З часу утворення Закарпатської області у відповідності до наказу Генерального прокурора СРСР Андрашко І.В. був призначений прокурором області. Прокуратуру Закарпатської області очолював до 13 серпня 1952 року.

У зв’язку з організацією в СРСР Рад народного господарства на виконання постанови Ради Міністрів Української РСР від 28 серпня 1963 року №958 „Про реорганізацію державних арбітражів при виконавчих комітетах обласних Рад депутатів трудящих УРСР” державний арбітраж при Закарпатському облвиконкомі ліквідовано. Постановою Ради Міністрів УРСР від 19 листопада 1963 року №1294 затверджено Положення про міжобласні державні арбітражі при виконавчих комітетах обласних промислових Рад депутатів трудящих УРСР.

У період з 1963 року по 1965 рік розгляд господарських спорів між підприємствами, установами та організаціями Закарпатської області було віднесено до компетенції Львівського міжобласного державного арбітражу при Львівському промисловому облвиконкомі.

У 1965 році з огляду на ліквідацію раднаргоспів міжобласні державні арбітражі набули статусу обласних. На виконання постанови Ради Міністрів Української РСР від 31 грудня 1965 року №1278 виконкомом Закарпатської обласної Ради депутатів трудящих було прийнято рішення від 11 січня 1966 року за №2, згідно з яким знову створено державний арбітраж при Закарпатському облвиконкомі та затверджено штат в кількості 4 одиниць: головного арбітра, державного арбітра, консультанта, друкарки.

На посаду головного арбітра вкотре затверджено Андрашка Івана Васильовича, який на цій посаді пропрацював до 1984 року.

У 1966 році державним арбітражем вирішено 2575 справ, у 1976 році – 4248 справ.

Розпорядженням виконавчого комітету Закарпатської обласної Ради народних депутатів від 01 листопада 1978 №55-р арбітром Державного арбітражу при Закарпатському облвиконкомі призначено Ващиліну Надію Михайлівну, яка пропрацювала в господарському суді Закарпатської області  понад 30 років.

Відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР від 20 листопада 1980 року у штатний розпис державного держарбітражу введено додатково посаду державного арбітра, на яку розпорядженням виконавчого комітету Закарпатської обласної Ради народних депутатів від 23 грудня 1980 №57р призначено Кертицю Ганну Михайлівну.

У 1984 році, в останні дні свого життя Андрашко І.В., спостерігаючи протягом 6 років за Ващиліною Н.М. – енергійним, обдарованим, завзятим молодим арбітром, цінував її, бачив у ній гідного продовжувача розпочатих ним справ і вирішив передати в її надійні руки управління судом, підтвердивши цим самим вияв довіри до своєї вихованки.

Це був одним із знакових моментів у трудовій біографії Ващиліної Н.М. Робота в судді стала її життям, долею.

Невдовзі, 18 вересня 1984 року рішенням Закарпатського облвиконкому головним арбітром держарбітражу Закарпатської області затверджено Ващиліну Надію Михайлівну.

Засвоївши специфіку роботи ще в період спільної роботи зі своїм наставником Андрашко І.В., з перших же днів разом з колегами енергійно взялася за організаторську роботу, сконцентрувавши свою увагу на управлінській діяльності.

Намагалася тримати руку на пульсі часу, суто по жіночому, терпляче, з дня на день давала лад усьому. Поступово зростали темпи роботи, удосконалювався стиль і методи роботи. Як керівник суду Ващиліна Н.М. вміло підійшла до добору кадрів. Адже кадри – це рушійна сила, складова успіхів суду. З плином часу, із збільшенням штатів колектив поповнювався фахівцями – гідною командою досвідчених професіоналів, на яку спиралася у повсякденній діяльності.

 У 1987 році штатна чисельність державного арбітражу становила 9 чоловік, введено посаду заступника головного арбітра, на яку в червні 1987 року призначена Кертиця Ганна Михайлівна.  На посаді заступника голови господарського суду вона пропрацювала довгих 19 років, а загальний трудовий стаж у господарському суді (державному арбітражі) станом на 01.09.2006 року склав більше 25 років.

У 1987 році державний арбітраж при Закарпатському облвиконкомі перейменовано в державний арбітраж Закарпатської області.

У відповідності до вимог Закону України „Про арбітражний суд” від 04.06.1991 №1142-ХІІ державний арбітраж Закарпатської області реорганізовано в арбітражний суд Закарпатської області.

Постановою Верховної Ради України від 31 січня 1992 року №2082-ХІІ „Про призначення голів арбітражних судів Кримської АРСР, областей та міста Києва” на посаду голови арбітражного суду Закарпатської області призначено Ващиліну Надію Михайлівну.

Постановою Верховної Ради України від 19 червня 1992 №2486-XII „Про призначення заступників голів та арбітрів арбітражних судів України” заступником голови  арбітражного  суду  Закарпатської області призначено Кертицю Ганну Михайлівну, а арбітрами арбітражного суду  Закарпатської області – Бобрик Ганну Йосипівну, Журавчак Лідію Степанівну, Кадара Йосипа Йосиповича, Лукачину Михайла Ілліча, Мокану Вікторію Василівну, Павличенка Сергія Вікторовича, Русняка Віктора Степановича, Шведа Сергія Борисовича.

Після внесення змін до Закону України „Про арбітражний суд” 21.06.2001 Законом України за №2538-III у ході подальшої судової реформи арбітражний суд Закарпатської області перейменовано в господарський суд Закарпатської області.

З прийняттям Закону України від 07.02.2002 №3018-ІІІ „Про судоустрій України” спеціалізовані суди включено до системи судів загальної юрисдикції, а у відповідності до п.п. 6 п. 3 Прикінцевих та перехідних положень господарські суди областей, в тому числі господарський суд Закарпатської області, продовжили діяти відповідно як місцеві спеціалізовані суди.

Господарський суд Закарпатської області, як і інші господарські суди, зокрема, Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, є місцевим господарським судом, що розглядає справи, які виникають із господарських правовідносин, а також інші спори, віднесені процесуальним законом до його підсудності.